Bucadent'e Hoş Geldiniz

Sabit ve Hareketli Protezler

Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da yerine konması için kullanılan, hazırlanmış materyallere protez adı verilir.

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar.

Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Yıllar boyunca insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazı nedenlerle diş gıcırdatmaları sonucunda, dişler farklı oranlarda aşınırlar. Ayrıca çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, Kuron adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur.

Bu kuronlar eskiden porselen, akril ya da dişhekimliği için özel olarak üretilmiş olan metal alaşımları kullanılarak yapılırdı. Günümüzde ise Diş Hekimliğinde özellikle porselende son dönemdeki gelişmeler ile son derece doğal görünümler sağlanabilmektedir(Düşük 151 porselenleri, Empress, In-Ceram, Procera, Zirkonyum)

Dişlerin kaybedilmesi sonucunda yapılan protezler genel anlamda iki türlüdür;

1. Hasta tarafından istenildiği zaman takılıp çıkartılabilen HAREKETLİ PROTEZLER


2. Ağızda kalan dişlerin üzerine yapılan ve hasta tarafından çıkartılamayan kuron, köprü gibi SABİT PROTEZLER

Hareketli Protez terimi, genellikle hastanın eksik dişlerinin yerine yapılan protezini kendisinin takıp çıkartabilmesi anlamında kullanılmaktadır. Bu tip protezler ağızda kalmış dişler yanında dişleri çevreleyen yumuşak dokulardan da destek almak zorundadır. Protez, çiğneme sırasında üzerine gelen yük sonucunda, ağızdaki yumuşak dokulara bir miktar gömülmekte, yani hareket etmektedir.

Bir ya da birden fazla dişin eksik olduğu durumlarda yapılan Hareketli Protez tipine; Hareketli Parsiyel (Bölümlü) Protez,

Tüm doğal dişlerin eksik olduğu durumda yapılan tipine ise; Tam Protez adı verilir.

  • Yeterince diş desteğinin olmaması durumunda büyük bir dolguyu restore etmek için,
  • Zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için,
  • Bir diş implantına üst yapı olarak,
  • Kırık, şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için.

Köprü: Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp üzerine yapılan kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidir.

info@bucadent.com

E-Mail
Whatsapp Chat
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?