Pedodonti

Pedodonti

Pedodonti Nedir?

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), 0-12 yaş arası çocukların ağız ve diş dokularındaki hastalıkları tedavi eden ve koruyucu diş hekimliği uygulayan bilim dalıdır.

Çocuklarda diş tedavileri özel dikkat gerektirir. Çocuk psikolojisini iyi bilmek ve onları korkutmadan dişçi koltuğuna alıştırmak gerekiyor. Bir çocuk bir kez diş hekiminden korkarsa, bu kötü deneyim onu hayatı boyunca etkileyebilir ve büyüdüğünde bile diş hekimine gitmekten korkmasına neden olabilir. Bu nedenle çocuk diş hekimliği alanında uzmanlaşmış pedodontistler çocuklarınızla iletişim kurarak rutin diş tedavilerini gerçekleştirebilir, önleyici ve acil müdahalelerde bulunabilirler.

Pedodonti Nedir?

Toplamda 20 adet süt dişi bulunmaktadır. Süt dişlerinin ilk görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın doğru gelişimi süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt dişleri kapladıkları alanı, yerine gelecek olan daimi diş için korur ve daimi diş çıkarken ona rehberlik eder. Süt dişi erken çekildiğinde bu doğal yer tutucu işlevi ortadan kalkar.

Süt Dişleri Neden Çabuk Çürür?

Süt dişleri normal dişlere göre daha fazla organik madde içerdiğinden çürümeye daha yatkındır ve daha kolay ve çabuk çürürler.
Çocuklar çürüğün erken evrelerinde görülebilen sıcak-soğuk hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Ancak ağrı dayanılmaz hale geldiğinde olayın farkına varırlar, bu durumda çok geç olabilir.
Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler. Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler.
Annelerin sıklıkla yaptığı bir hata da emziği veya biberonu şeker, reçel vb. ile doldurmaktır. Çocuklara şeker gibi yiyeceklere batırılarak verilmeli veya emzirme döneminde şekerli süt, meyve suyu gibi yiyeceklerle tanıştırılmalıdır. uyku molaları. Böylece dişler beslenme düzensizliklerinden dolayı çürümeye açık hale gelir.

Çocuklarda İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocukların ilk diş muayenesi bebeklik döneminde, genellikle altı ay ile bir yaş arasında dişler çıkmaya başladıktan sonra yapılmalıdır.

Bir Yaş Sınav İçin Çok Erken Değil mi?

İlk diş hekimi ziyaretinin bu kadar erken başlamasının en önemli nedeni diş hekimlerinin bebeklik döneminde ebeveynlere dişlerin nasıl temizlenmesi gerektiğini göstermesidir. Ayrıca yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak oluşabilecek, biberon diş çürüğü olarak da bilinen erken çocukluk çağı çürüklerinden çocukları korumak için küçük yaşta ağız ve diş muayenesinin yapılması büyük önem taşımaktadır.

info@bucadent.com.tr

E-Mail
Whatsapp Chat
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?