Bleaching – Diş Beyazlatma

Beyazlatma - Diş Beyazlatma

Mine ve dentin yapısından dolayı normalden koyulaşmış olan dişlerin ve çeşitli nedenlerle oluşan renklenmelerin giderilmesi için yapılan işlemlere DİŞ BEYAZLATMA - BEYAZLATMA denir.

Diş beyazlatma işlemi ile zararsız bir şekilde birkaç ton beyazlatma elde edilebilmektedir. Diş beyazlatma sırasında kullanılan malzemeler profesyonel kullanıma yönelik olup, diş hekimi muayenesi sonrasında özel olarak hazırlanmış ilaçlarla yapılmaktadır. Diş hekimi gözetiminde yapılmayan kozmetiklerde satılan maddeler oldukça etkisizdir ve diş yapılarına zarar verebilir.

Dişlerde biriken yemek artıkları, çay - kahve - sigara kullanımı ve diş fırçalama alışkanlığından kaynaklanan lekeler, ofiste tartar ve plak temizliği ve sonrasında cilalama ile temizlenir. Bu işlemlerden sonra dişler diş beyazlatma işlemine hazır hale gelir.

Beyazlatma 2 şekilde uygulanır:

Evde Beyazlatma (Evde Uygulanır):
Diş hekiminizin yönlendirmesi ve talimatlarıyla evde uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Hastanın ağzından alınan ölçü ile kişiye özel beyazlatma plağı hazırlanır. Gece yatarken bu plağın içine su bazlı beyazlatıcı ilaç konulur ve gece boyunca ağızda bırakılan plak ve ilaçla dişler beyazlatılır. Bu işlem dişlerdeki beyazlama miktarına ve istenilen sonuca ulaşılmasına bağlı olarak 7 – 10 gün süreyle uygulanır.

Ofis Beyazlatma (Klinikte Uygulanır):
Hızlı beyazlatma istendiğinde Diş Hekimi tarafından yapılan beyazlatma işlemidir. Diş etleri izole edilir, dişlere ilaç uygulanır ve ışınlanmış dolgularda kullanılan mavi ışık üzerlerine uygulanarak ilacın etkinliği arttırılır. Tekrarlanan seanslar sonrasında istenilen beyazlığa ulaşıldığında işlem sonlandırılır. Ancak son araştırmalar, muayenehanede diş beyazlatmanın ardından evde diş beyazlatmanın takviye olarak sürdürülmesini önermektedir.

Beyazlatma Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Beyazlatma, Diş Hekimi kontrolünde ve talimatlara harfiyen uyularak yapılması gereken bir işlemdir. Dişlerdeki çürük, çatlak ve kırık alanlar, kullanılan kimyasalın oraya etki ederek hasara yol açmasına neden olabilir. Beyazlatma işleminden önce bu tür diş problemlerinin ortadan kaldırılması gerekir. Beyazlatma işlemi sırasında çay, kahve, sigara gibi renklendirici gıdalardan uzak durulmalı, düzenli fırçalama ve bakım işlemleri özenle uygulanmalıdır.

info@bucadent.com.tr

E-Mail
Whatsapp Chat
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?